C3216C0G2E562J115AA
DigiKey Part Number
445-4147-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-4147-1-ND - Cut Tape (CT)
445-4147-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216C0G2E562J115AA
Description
CAP CER 5600PF 250V C0G 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3216C0G2E562J115AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)