C1005NP01H391J050BA
DigiKey Part Number
445-13801-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13801-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005NP01H391J050BA
Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C1005NP01H391J050BA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)