B82722V6302B040
DigiKey Part Number
495-B82722V6302B040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82722V6302B040
Description
RING CORE CHOKE 3.3 MH 3.0 A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 3A DCR 53mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
53mOhm
Manufacturer
TDK
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)
Series
Voltage Rating - AC
630V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.906" L x 0.610" W (23.00mm x 15.50mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.945" (24.00mm)
Inductance @ Frequency
3.3 mH @ 10 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
3A