B82442T1154K000
DigiKey Part Number
495-B82442T1154K000TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82442T1154K000CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82442T1154K000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82442T1154K000
Description
FIXED IND 150UH 410MA 1.5 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 410 mA 1.5Ohm Max 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82442T1154K000 Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.5Ohm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
4.6MHz
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±10%
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)