B72530U1600K062
DigiKey Part Number
495-B72530U1600K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72530U1600K062CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72530U1600K062DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72530U1600K062
Description
VARISTOR 100V 1.2KA 1210
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
B72530U1600K062 Models
Category
Varistor Voltage (Typ)
100 V
Varistor Voltage (Max)
110 V
Series
Current - Surge
1.2 kA
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
90 V