B72510T0250K062
DigiKey Part Number
495-2597-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2597-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2597-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72510T0250K062
Description
VARISTOR 39V 80A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 V 80 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
B72510T0250K062 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Current - Surge
80 A
Series
Energy
0.3J
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
39 V