B58043I9563M052
DigiKey Part Number
495-B58043I9563M052TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B58043I9563M052CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B58043I9563M052DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B58043I9563M052
Description
CeraLink 2220 900V 0.056uF
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.056 µF ±20% 900V Ceramic Capacitor 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)