B43644K6227M067
DigiKey Part Number
495-B43644K6227M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644K6227M067
Description
CAP ALUM 500V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 370mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43644K6227M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.33 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
530 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
370mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C