B41896C4108M000
DigiKey Part Number
495-6042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41896C4108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 215mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 125°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.82 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
55 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
215mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C