B41858C7337M002 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 163
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 28
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 118mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
B41858C7337M002
DigiKey Part Number
495-B41858C7337M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C7337M002
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41858C7337M002 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
846 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
105 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
118mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C