B41856C5227M000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 5,351
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 1,379
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
Panasonic Industry
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
B41856C5227M000
DigiKey Part Number
495-B41856C5227M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41856C5227M000
Description
CAP ALUM 25V POLAR
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41856C5227M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C