B32922N3334M000
DigiKey Part Number
495-B32922N3334M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32922N3334M000
Description
0.33UF 20% 305VAC MKP SUPPRESS
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V