B32758G7556K000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-76094-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32758G7556K000 |
Description | CAP FILM 55UF 10% 560VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 55 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32758G7556K000 Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 2.8 mOhms |
Mfr | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm) |
Tolerance ±10% | Termination PC Pins |
Voltage Rating - AC 275V | Lead Spacing 2.067" (52.50mm) |
Voltage Rating - DC 560V | Applications General Purpose |