B32716H8146K000
DigiKey Part Number
495-B32716H8146K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32716H8146K000
Description
MKP DC FILTERING - 800VDC, 14UF
Detailed Description
14 µF Film Capacitor 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
800V
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.4 mOhms