B32672P6474J000
DigiKey Part Number
495-B32672P6474J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672P6474J000
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 630V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 200V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32672P6474J000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Automotive; Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
630V