B32672L1223J189
DigiKey Part Number
495-76985-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-76985-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672L1223J189
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD
Detailed Description
0.022 µF Film Capacitor 600V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672L1223J189 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
600V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)