B32671Z6473K000
DigiKey Part Number
495-B32671Z6473K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32671Z6473K000
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32671Z6473K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
630V