B32560J1105J000
DigiKey Part Number
495-76829-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32560J1105J000
Description
CAP FILM 1UF 5% 100VDC 2DIP
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32560J1105J000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.354" L x 0.217" W (9.00mm x 5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
100V