ZWS30B-24
DigiKey Part Number
285-ZWS30B-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS30B-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
ZWS30B-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
86%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
5.24" L x 2.17" W x 1.02" H (133.0mm x 55.1mm x 25.9mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
1.3 A