ZWS100BAF-24/A
DigiKey Part Number
ZWS100BAF-24/A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS100BAF-24/A
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZWS100BAF-24/A Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
89%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.10" L x 2.44" W x 1.30" H (155.0mm x 62.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
4.3 A