TPS4000-48
DigiKey Part Number
285-TPS4000-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS4000-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 4000W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 350 ~ 528 VAC Input
EDA/CAD Models
TPS4000-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
13.03" L x 4.21" W x 3.32" H (331.0mm x 107.0mm x 84.4mm)
Voltage - Input
350 ~ 528 VAC
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
83.3 A