PFE1000FA-28/T
DigiKey Part Number
285-2515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE1000FA-28/T
Description
AC/DC CONVERTER 28V 1008W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 36A 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
PFE1000FA-28/T Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
89%
Packaging
Bulk
Size / Dimension
6.30" L x 3.94" W x 0.53" H (160.0mm x 100.0mm x 13.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
28V
Line Regulation
56mV
Current - Output (Max)
36A
Load Regulation
56mV
Power (Watts)
1008 W