PF1500B-360/T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 360V 2.8A 85 ~ 265 VAC Input
TDK-Lambda PF-B Series
PF1500B-360/T
DigiKey Part Number
285-PF1500B-360/T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF1500B-360/T
Description
AC/DC CONVERTER 360V 1.008KW
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PF1500B-360/T Models
Category
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Series
Efficiency
96.5%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Full Brick
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA, IEC, UKCA, UL
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
360V
Line Regulation
5V
Current - Output (Max)
2.8A
Load Regulation
10V
Power (Watts)
1.008 kW