PAH350S48-12
DigiKey Part Number
285-PAH350S48-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAH350S48-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 350W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 29.2A 36V - 76V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PAH350S48-12 Models
Category
Power (Watts)
350 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
76V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Current - Output (Max)
29.2A