I7C4W012A050V-0F3-R
TDK-Lambda i7C Series
I7C4W012A050V-0F3-R
DigiKey Part Number
285-I7C4W012A050V-0F3-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
I7C4W012A050V-0F3-R
Description
DC DC CONVERTER 5-28V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5 ~ 28V 12A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
I7C4W012A050V-0F3-R Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Efficiency
96%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
Sixteenth Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.45" L x 1.34" W x 0.98" H (36.8mm x 34.0mm x 24.9mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
12A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
336 W