HWS30A-24/A
HWS30A-24/A
TDK-Lambda HWS-A Series
HWS30A-24/A
DigiKey Part Number
285-2253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS30A-24/A
Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
HWS30A-24/A Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
88%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.74" L x 1.24" W x 3.23" H (95.0mm x 31.5mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
1.3 A