HQA2W120W240V-007-S
DigiKey Part Number
285-2602-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HQA2W120W240V-007-S
Description
DC DC CONVERTER 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 5A 9V - 40V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HQA2W120W240V-007-S Models
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.39" L x 2.20" W x 0.50" H (60.6mm x 55.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
40V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
120 W