GWS500-48
DigiKey Part Number
285-GWS500-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GWS500-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 500W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
GWS500-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.58" L x 4.13" W x 1.61" H (218.0mm x 105.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
10.5 A