GQA2W005A240V-0P7-R
DigiKey Part Number
285-2716-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GQA2W005A240V-0P7-R
Description
DC DC CONVERTER 24V 120W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 5A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
GQA2W005A240V-0P7-R Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.39" L x 1.95" W x 0.50" H (60.6mm x 49.5mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
120 W