FPS1000-48
DigiKey Part Number
285-FPS1000-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPS1000-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1000W
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 360 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FPS1000-48 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Front End
Features
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 360 VDC
Size / Dimension
11.42" L x 5.00" W x 1.61" H (290.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
21 A