DRB30-12-1
DigiKey Part Number
285-DRB30-12-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB30-12-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 2.5A
EDA/CAD Models
DRB30-12-1 Models
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
30W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
88%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.54" L x 0.83" W x 2.95" H (90.0mm x 21.0mm x 75.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE, cULus, cURus
DC Voltage - Input (Max)
373V
Base Product Number
Voltage - Output 1
12V