DPP480-24-3
DigiKey Part Number
285-1935-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPP480-24-3
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
EDA/CAD Models
DPP480-24-3 Models
Category
Power (Watts)
480W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Size / Dimension
4.68" L x 5.91" W x 4.88" H (118.9mm x 150.1mm x 124.0mm)
AC Voltage - Input
340 ~ 575 VAC (3 Phase)
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
20A