CUS600M-19
DigiKey Part Number
285-CUS600M-19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS600M-19
Description
AC/DC CONVERTER 19V 401W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 19V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS600M-19 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
96%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.34" H (127.0mm x 76.2mm x 34.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
19V
Current - Output 1
21.1 A