CUS150M-15
DigiKey Part Number
285-CUS150M-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS150M-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 120W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS150M-15 Models
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.24" H (101.6mm x 50.8mm x 31.5mm)
Voltage - Output 1
15V
Base Product Number
Current - Output 1
8 A