VLS252012HBU-100M
DigiKey Part Number
445-174599-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174599-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174599-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS252012HBU-100M
Description
FIXED IND 10UH 800MA 672 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 672mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS252012HBU-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.16A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
672mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)