MLZ1608A2R2WT000
DigiKey Part Number
445-6385-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6385-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6385-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLZ1608A2R2WT000
Description
FIXED IND 2.2UH 500MA 250 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 500 mA 250mOhm 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLZ1608A2R2WT000 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
250mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
120MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Saturation (Isat)
130mA