FA28C0G2A152JNU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 396
Parametric Equivalent
Similar
Murata Electronics
Murata Electronics
1500 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FA28C0G2A152JNU00
DigiKey Part Number
FA28C0G2A152JNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28C0G2A152JNU00
Description
CAP CER 1500PF 100V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA28C0G2A152JNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)