SPKM.28.8.A
DigiKey Part Number
931-SPKM.28.8.A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPKM.28.8.A
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 89DB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 10 Hz ~ 11 kHz Top Round
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Taoglas Limited
Power - Rated
1 W
Packaging
Bulk
Power - Max
1.5 W
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Round
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
10 Hz ~ 11 kHz
Termination
Wire Leads with Connector
Frequency - Self Resonant
580Hz
Size / Dimension
1.102" Dia (28.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Efficiency - dBA
89.00
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency - Testing
500mW/100mm
Distortion Rating
10% Max @ 1kHz, 0.1W