PL20-16-130B
DigiKey Part Number
MT3116-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PL20-16-130B
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 20VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 8V, Series 16V Secondary Parallel 2.5A, Series 1.25A Through Hole
Category
Primary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Tamura
Secondary Winding(s)
Dual
Series
Center Tap
No
Packaging
Bulk
Power - Max
20VA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Laminated Core
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
57.20mm L x 47.60mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 8V, Series 16V
Height - Seated (Max)
41.28mm
Current - Output (Max)
Parallel 2.5A, Series 1.25A