TMK063CG1R2CPGF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 123,060
Datasheet
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Upgrade
Upgrade
In Stock: 451
1.2 pF ±0.25pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
TMK063CG1R2CPGF
DigiKey Part Number
TMK063CG1R2CPGF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMK063CG1R2CPGF
Description
CAP CER 1.2PF 25V C0G/NP0 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TMK063CG1R2CPGF Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)