RAVVT470M1UEH0002U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 6,425
Datasheet
KEMET
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 38
Chemi-Con
In Stock: 363
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 500mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
RAVVT470M1UEH0002U
DigiKey Part Number
587-RAVVT470M1UEH0002UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAVVT470M1UEH0002U
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
138.6 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C