NRS3015T2R2MNGH8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
2.2 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.5 A 58mOhm 1212 (3030 Metric)
NRS3015T2R2MNGH8
DigiKey Part Number
587-NRS3015T2R2MNGH8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS3015T2R2MNGH8
Description
FIXED IND 2.2UH 1.5A 58 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
58mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
64MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1212
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.48A