MSASE021SCG560JWNA01
DigiKey Part Number
587-MSASE021SCG560JWNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSASE021SCG560JWNA01
Description
CAP CER 56PF 16V C0G/CG 08004
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 008004 (0201 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSASE021SCG560JWNA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
008004 (0201 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.010" L x 0.005" W (0.25mm x 0.13mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.005" (0.14mm)