Image for MCARQ219SCG1R6CTRA01 is not available
MCARQ219SCG1R6CTRA01
DigiKey Part Number
587-MCARQ219SCG1R6CTRA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCARQ219SCG1R6CTRA01
Description
CAP CER 1.6PF 250V C0G/CG 0805
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 pF ±0.25pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCARQ219SCG1R6CTRA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)