LHLZ06NB471K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 486
Datasheet
470 µH Unshielded Inductor 240 mA 3.9Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
LHLZ06NB471K
DigiKey Part Number
LHLZ06NB471K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHLZ06NB471K
Description
FIXED IND 470UH 240MA 3.9 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LHLZ06NB471K Models
Category
DC Resistance (DCR)
3.9Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.4MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.307" Dia (7.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)