LHL08NB221K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 1,522
Datasheet
220 µH Unshielded Inductor 530 mA 730mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
LHL08NB221K
DigiKey Part Number
LHL08NB221K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHL08NB221K
Description
FIXED IND 220UH 530MA 730 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LHL08NB221K Models
Category
DC Resistance (DCR)
730mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.7MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)