LCXND4040MKL150MDG
DigiKey Part Number
587-LCXND4040MKL150MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXND4040MKL150MDGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXND4040MKL150MDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND4040MKL150MDG
Description
FIXED IND 15UH 750MA 260 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 750 mA 260mOhm 1616 (4040 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
260mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
24MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1616
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
650mA
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)