LBM2016T2R2J | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LBM2016T2R2J |
Description | FIXED IND 2.2UH 340MA 540 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 340 mA 540mOhm 0806 (2016 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LBM2016T2R2J Models |
Category | DC Resistance (DCR) 540mOhm |
Mfr | Q @ Freq 30 @ 7.96MHz |
Series | Frequency - Self Resonant 75MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 7.96 MHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 0806 (2016 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 0806 (2016 Metric) |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) |