RZW471M1HBK-1030S
DigiKey Part Number
4403-RZW471M1HBK-1030S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZW471M1HBK-1030S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.69 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
56 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C