RXW330M1VBK-0511S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
RXW330M1VBK-0511S
DigiKey Part Number
4403-RXW330M1VBK-0511S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW330M1VBK-0511S
Description
CAP ALUM 35V POLAR
Detailed Description
Series
Ripple Current @ Low Frequency
75.6 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C